#liczysiękażdywłos
Tired young sportsgirl standing with towel on her shoulders at the gym and wiping sweat

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

Nasze ciało potrafi bronić się przed wysoką temperaturą. Ciepło powstające wewnątrz ciała (np. przy ćwiczeniach fizycznych) jak i dostarczane z zewnątrz w trakcie upalnego lata musi być złagodzone mechanizmami naszego organizmu. Nadmierna potliwość to bardzo uporczywy i krępujący problem, z którym możemy mieć do czynienia wszyscy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, by zredukować problem nadmiernego pocenia lub pozbyć się go całkowicie. Podpowiadamy zatem, jak radzić sobie z nadpotliwością!

1.Antyperspiranty na nadmierne pocenie- wybierz skuteczny dezodorant

Nadmierna potliwość to problem, z którym możemy mieć do czynienia w różnych częściach naszego ciała, jednak najczęściej dotyka on skórę pod pachami. Dlatego w tym przypadku nie możemy zapominać o doborze odpowiedniego antyperspirantu na nadmierną potliwość. Powinien on ograniczać aktywność gruczołów potowych i pozwolić nam utrzymać komfort oraz świeżość pod pachami przez cały dzień.

2.Domowe sposoby na nadpotliwość

Nadmierną potliwość oraz towarzyszący jej często przykry zapach zneutralizujemy poprzez przemywanie podatnych na pocenie miejsc mydłem z chlorheksydyną lub innym środkiem bakteriobójczym. Musimy też pamiętać o częstej depilacji pach oraz unikaniu kąpieli w gorącej wodzie, która pobudza do pracy gruczoły potowe. W tym przypadku warto też przestawić się na lekką i przewiewną odzież z naturalnych materiałów np. lnu lub bawełny. Nasza dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, zaś uboga w potrawy z dodatkiem cebuli, czosnku, imbiru, chili, pieprzu czy cynamonu – to przyprawy, które mogą nie tylko zwiększać wydzielanie potu, ale też wzmagać jego przykry zapach.

3.Leczenie nadmiernego pocenia w gabinecie

Przy bardzo dużym problemie pocenia się możemy również skorzystać ze specjalistycznych metod leczenia nadpotliwości.

  • Tabletki na pocenie – zazwyczaj w formie leków cholinergicznych. W znacznym stopniu zmniejszają wydzielanie potu, jednak należy dawkować je bardzo ostrożnie ze względu na ryzyko skutków ubocznych.
  • Jonoforeza – to przepuszczanie prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu przez obszar na ciele dotknięty potliwością w celu uszkodzenia gruczołów potowych. Jonoforeza jest praktycznie bezbolesna, a jej pierwsze efekty możemy zobaczyć już po ok. 10 seriach zabiegów.
  • Toksyna botulinowa- ostrzykiwanie skóry botoksem to skuteczna metoda walki z potliwością, która całkowicie hamuje wydzielanie potu na 6-8 miesięcy.
  • Lipoliza laserowa – to najskuteczniejsza i najtrwalsza metoda walki z nadmiernym poceniem się. Polega ona na naświetlaniu wiązką światła laserowego gruczołów potowych, które w wyniku jej działania ulegają przegrzaniu i obumarciu.
4.Ziołolecznictwo

Przy zwalczaniu nadmiernej potliwości bardzo pomocne mogą okazać się techniki z zakresu ziołolecznictwa. Stosowane zewnętrznie napary z rumianku, kory dębu lub szałwii w obrębie pach, dłoni czy stóp pomogą znormalizować pracę gruczołów potowych. Ponadto można zażywać wyciągi wodne lub napary z ziół takich jak skrzyp czy pokrzywa, których właściwości moczopędne przyczyniają się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, tym samym ograniczając ilość płynów wydzielanych przez skórę. Oprócz tego można sięgnąć po melisę czy miętę pieprzową, których uspokajające działanie może obniżyć napięcie nerwowe i przez to również wydzielanie potu.

Podziel się: