#liczysiękażdywłos
dieta

DIETA WAŻNA DLA SKÓRY

Skóra powinna być nawilżona, jędrna, bez niedoskonałości i o równomiernym kolorycie – jednak nie wiele jest osób, które mogą pochwalić się właśnie tak idealną cerą i skórą. W dobie zanieczyszczeń środowiska, towarzyszącemu nam stresowi, nieodpowiednio stosowanej diecie, posiadanie skóry w dobrej kondycji wymaga wielu czynności i odpowiedniego jej traktowania.

Ważnym elementem dbania o codzienną kondycję całego organizmu jest odpowiednio zbilansowana i stosowana dieta. Poprzez właściwe odżywianie można jednocześnie poprawić stan skóry a nawet wyleczyć jej niedoskonałości i wyregulować zaburzenia.

Optymalna dieta warunkująca piękną skórę powinna zawierać witaminy A, oraz te z grupy B, C, E i D, sole mineralne, takie jak: cynk, żelazo, miedź i selen oraz aminokwasy egzogenne.

Ważne witaminy dla skóry:

Witamina B – łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Zapobiega przetłuszczaniu i pojawianiu się zaskórników. Odnajdziemy ją w wątróbce, chudym mięsie, orzechach, bananach, jajkach, ziemniakach, pieczywie pełnoziarnistym i roślinach strączkowych.

Witamina E – to przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki, czyli opóźnia pojawianie się zmarszczek, dodaje blasku skórze. Odnajdziemy ja w wytłaczanych na zimno olejach roślinnych, kiełkach, pestkach dyni i słonecznika.

Witamina C – dotlenia komórki skóry i wzmacnia naczynia krwionośne, odgrywa również ważną rolę w wytwarzaniu kolagenu. Odnajdziemy ją w papryce, brokułach, brukselce, czarnych porzeczkach, kiwi, pomarańczach, cytrynie i mandarynkach.

Witamina A – jest przeciwutleniaczem i opóźnia proces starzenia się skóry, chroni błony komórkowe, wspomaga funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Odnajdziemy ją bezpośrednio w wątróbce i jajkach.

Dobrze opracowana dieta „dla pięknej cery” powinna nam towarzyszyć każdego dnia, gdyż procesy tworzenia nowych komórek skóry i jej regeneracja zachodzą codziennie.

Blisko 20% wody zawartej w naszym ciele zmagazynowane jest w skórze, z czego około 60% w jej głębszych warstwach. Bardzo ważne jest więc nawadnianie organizmu, w tym też skóry, która aby utrzymać swoje ochronne właściwości powinna bym jędrna i elastyczna. Minimalnie dorosła osoba powinna wypijać od 1,5 – 3,5 litra wody, w zależności od aktywności i stylu życia.

Warto pamiętać, aby w naszych codziennych posiłkach znalazły się pozycje, które szczególnie wspomagają naszą cerę, między innymi: zielona herbata, która jest bogata w polifenole i substancje przeciwutleniające, ryby i tłuszcze jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają nawilżenie skóry.

Chcąc dążyć do idealnej cery musimy wprowadzić również pewne ograniczenia. Dobrze, aby wyeliminować z diety nadmiar spożywanej kawy, czekolady, alkoholu i żywności wysoko przetworzonej pełnej soli i cukru. Tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze trans także wyjątkowo źle wpływają na cerę, staje się ona bardziej przesuszona, ma skłonności do przebarwień, a nawet wyprysków.

Dbając o cerę, pamiętajmy, że na skórę negatywnie wpływają: stres, niedobór snu, dym papierosowy, a także długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i oczywiście nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych.

Podziel się: