#liczysiękażdywłos

Włosy suche i zniszczone

Zdrowy włos zawiera ok. 10 % wody. Znajduje się ona przede wszystkim w łusce i trzonie włosa. Przed utratą wilgoci chroni włos otoczka tłuszczowa, którą tworzy naturalna wydzielina gruczołów łojowych - sebum. Włosy suche i zniszczone są następstwem niedostatecznego uwalniania i rozprowadzania wydzieliny gruczołów łojowych i/lub współdziałania czynników uszkadzających włosy. W suchym włosie dochodzi do uszkodzenia otoczki tłuszczowej, chroniącej rdzeń włosa i do rozchylenia łusek. Woda z łatwością ucieka z wnętrza włosów, sprawiając, że włosy tracą połysk, są łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Takie włosy są osłabione, pozbawione elastyczności i trudno się rozczesują. Ich miękkość i podatność na ułożenie jest znacznie mniejsza, gdyż powierzchnia włosów jest szorstka i włosy zaczepiają się o siebie. Włosy suche i zniszczone mają skłonność do „puszenia się” i tendencję do nadmiernego wypadania. Najczęściej problem suchych i zniszczonych włosów powodują niewłaściwe zwyczaje pielęgnacyjne i stylizacyjne, zakłócające naturalną równowagę włosów. Włosy mogą ulec zniszczeniu na skutek urazów mechanicznych podczas nadmiernie intensywnego i/lub częstego szczotkowania lub też zbyt ciasnego nawijania na wałki lub lokówkę. Nadmierne używanie suszarek do włosów, prostownic, intensywne rozjaśnianie, koloryzacja, trwała ondulacja, używanie szamponów zawierających nieodpowiednio dobrane, silnie działające detergenty to także czynniki odpowiedzialne za złą kondycję włosów. Kolejne przyczyny odpowiedzialne za osłabienie włosów to działanie czynników środowiskowych, takich jak światło słoneczne, różnice temperatur, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza, wiatr, woda morska i chlorowana woda w basenach. Przyczyn suchości i degradacji włosów jest wiele. Dla zachowania zdrowych i pięknych włosów należy ich unikać.

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

Włosy suche i zniszczone należy prawidłowo pielęgnować:

 • nie myć ich w zbyt ciepłej wodzie, gdyż pozbawia włosy naturalnych
  substancji
 • płukać włosy chłodną wodą, ułatwiającą zamknięcie łusek włosów
 • nie pocierać włosów zbyt intensywnie ręcznikiem po umyciu, a raczej zawinąć
  je w turban
 • nie szczotkować włosów gwałtownie, a rozczesać delikatnie, przytrzymując je
  u nasady
 • do czesania używać grzebień o szerokim rozstawie zębów lub szczotkę
  z naturalnego włosia
 • unikać gorącego powietrza podczas suszenia włosów suszarką, używania
  lokówki i prostownicy
 • chronić włosy przed silnym wiatrem, mrozem i słońcem
 • regularnie podcinać końcówki włosów (co 6 – 8 tygodni), poprawiając wygląd
  włosów

Szczególnie pomocne w przeciwdziałaniu tym problemom jest właściwa pielęgnacja włosów, polegająca m.in. na stosowaniu odpowiednio dobranych, wysokiej jakości preparatów miejscowych w postaci szamponów i odżywek.

W zakresie doboru preparatów pamiętać należy o:

 • stosowaniu tylko produktów przeznaczonych do włosów suchych
  i zniszczonych (np. dermena® repair), które zapewniają odpowiedni poziom
  nawilżenia, regenerują zniszczoną strukturę włosów, wygładzają powierzchnię
  oraz ułatwiają rozczesywanie
 • regularnym stosowaniu odżywek (np. dermena®), najlepiej po każdym umyciu
  włosów
 • unikaniu kosmetyków do stylizacji zawierających alkohol, gdyż wysusza on
  włosy
 • unikaniu zbyt częstego wykonywania zabiegów rozjaśniania, koloryzacji
  i trwalej ondulacji

Niewątpliwy wpływ na stan skóry i włosów wywiera stosowanie zrównoważonej diety z odpowiednią pod względem jakościowym i ilościowym zawartością białka, tłuszczów, węglowodanów, mikro- i makroelementów oraz witamin. Stanowią one nie tylko źródło substancji budujących strukturę włosa, ale również są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Składniki te mogą być dostarczane organizmowi w postaci suplementów diety (np. dermena® complex ). Bardzo ważnym aspektem jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody – co najmniej 1,5 litra dziennie. Należy pamiętać, że podczas „uzdrawiania” włosów suchych i zniszczonych potrzebna jest cierpliwość. Wszystkie podjęte zabiegi nie spowodują natychmiastowej regeneracji. Odbudowa włosów to proces długotrwały, który może potrwać nawet kilka miesięcy.

 


Poznaj wszystkie preparaty linii dermena® >>

Polecane preparaty