#liczysiękażdywłos

CO PIĆ PODCZAS UPAŁÓW?

Gdy żar leje się z nieba, większość z nas traci apetyt, za to odczuwa niepohamowane pragnienie. Sięgamy więc przede wszystkim po wodę. I dobrze – bo właśnie wody podczas upałów nasz organizm potrzebuje najbardziej. Ważne jednak, żeby była to woda mineralna, bo woda źródlana przy naszej potliwości nie będzie dawała tego, czego potrzebujemy w upale, czyli oprócz nawodnienia zapasu minerałów. Możemy dla smaku dodać, do dzbanka z wodą, plastry cytryny, pomarańczy lub limonki albo listki świeżej mięty. W czasie upałów polecany jest również schłodzony napar z mięty z cytryną, a także herbaty owocowe i owocowo-ziołowe. Pijemy je lekko ciepłe, nie gorące, możemy też zrobić z nich mrożoną herbatę. Doskonale sprawdzi się również chłodny kompot z truskawek czy innych sezonowych owoców. Sprawdzonym sposobem na upał jest także sok. Dorosłym wystarczy jedna szklanka świeżo wyciskanego soku dziennie, dzieci mogą w takie upały pić ich trochę więcej, nawet dwie szklanki, bo intensywnie się ruszają i bardzo pocą. Nie powinien być to jednak nektar czy napój. Najzdrowsze są świeżo wyciskane soki.

A czego nie pić w upalne dni?

Podczas upałów promienie słońca nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa podobnie, w związku z tym takie połączenie powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia. Jeśli więc lubimy napić się w upał zimnego piwka, to możemy sobie pozwolić tylko na jedno i to małe ;). Uważajmy także na modne lemoniady, bo w nich jest sporo cukru. W ciągu dnia spożywamy dużo płynów i gdy są one słodzone możemy w ten sposób dostarczyć organizmowi nawet kilkaset dodatkowych kalorii. Kawa i herbata również nie są wskazane w pełni gorącego lata. Zawarta w kawie kofeina podnosi ciśnienie, przez co działa moczopędnie, wypłukując potas z organizmu. Tym, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, w czasie upałów najlepszym wyborem będzie szklanka schłodzonego latte lub kawa bezkofeinowa. Natomiast herbata zawiera dużą ilość teiny, która działa tak jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.

Pamiętajmy, że podczas upalnych dni bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia – dlatego należy pić jak najwięcej różnych płynów, od 2 do 3 litrów dziennie!

Podziel się: