#liczysiękażdywłos

Dlaczego zimą elektryzują się włosy i jak temu zaradzić?

Elektryzowanie się włosów to zmora każdej kobiety. Pogoda na dworze zmusza nas do noszenia czapek, a po ich zdjęciu wyglądamy jak naładowane prądem. Zjawisko to ma jednak swoje uzasadnienie i co najważniejsze, można temu zaradzić.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Jony dodatnie, które mamy we włosach to te same, które krążą w cząsteczkach kurzu, co pozwala na ich unoszenie w powietrzu. Uaktywniają się jak jest sucho, co zimą jest nagminne. Ogrzewanie w samochodzie, w domu i w pracy budzi jony do życia, przez co włosy się elektryzują. Nosimy także czapki i szaliki, które w materiałach mają jony odpychające się od tych we włosach. Efekt? Włosy stojące jak po spotkaniu z prądem.

Jak temu zaradzić?

Jest kilka sposobów, by okiełznać elektryzowanie się włosów. Dużo może zdziałać odpowiednia pielęgnacja. Ważna jest zarówno metoda jak i środki, których użyjemy. Najważniejsze, by dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy szamponem. Kosmetyki natomiast powinny być wolne od SLS-ów, bo to głównie one są prowodyrem całego nieszczęścia.

Kolejnym niezbędnym elementem jest nawilżająca odżywka do włosów. Raz w tygodniu można zastosować także maskę, która silnie odżywi suche włosy. Ważne, by były to kosmetyki do spłukiwania, ponieważ nasza skóra głowy schowana pod czapką i tak ma tendencję do przetłuszczania się, a takie produkty tylko to potęgują.

Kiedy już umyjemy włosy i zastosujemy odżywkę, przyjdzie pora na suszenie. Najlepiej, by suszarka miała opcję jonizacji powietrza (to w jakimś stopniu na pewno zapobiegnie elektryzowaniu). Jeśli jednak macie w domu sprzęt bez tej opcji, możecie po prostu użyć zimnego powietrza. Suszenie potrwa nieco dłużej, ale będzie dla włosów zdrowsze.

Elektryzowanie się włosów może ograniczyć także odpowiednia szczotka lub grzebień. Warto by był wykonany z naturalnych surowców, jak drewno. Sprawdzą się zarówno drewniane kolce, jak i naturalne włosie. Najgorszy dla włosów zimą będzie plastik. Oprócz wcielenia w życie poszczególnych porad, można też pokusić się o specjalne kosmetyki, które ujarzmią nadmierne puszenie się włosów. Niestety zimą musimy włosom poświęcić trochę więcej uwagi, ale jeśli już to zrobimy, będziemy cieszyć się poskromioną fryzurą.
Podziel się: