#liczysiękażdywłos

EKOLOGICZNA CHEMIA – ZRÓB TO

Trend EKO można uznać za jeden z popularniejszych, a także pożyteczniejszych ostatnimi czasy. Wiele osób zrozumiało, że koniecznością jest dbanie o nasze środowisko. Coraz częściej korzystamy z toreb bawełnianych wielokrotnego użytku, ograniczając użycie popularnych „foliówek”. W miejscach, gdzie zdatna do picia jest woda z kranu – mieszkańcy korzystają z bidonów. Dzięki temu nie muszą kupować wody w plastikowych butelkach. Co więcej oszczędzamy wodę, prąd i przywiązujemy wagę do segregacji śmieci.

Podczas zakupów zwracamy uwagę na składy produktów spożywczych, a także rodzaj opakowania – czy jest biodegradowalne. Niestety cały czas masowo używamy chemicznych produktów do sprzątania,  które mogą mieć w  swoim składzie substancje szkodliwe dla nas i środowiska. Jak temu zaradzić? Możemy przygotować ekologiczne środki czystości w domu 😊. Będzie to duża oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim w prosty sposób, przy użyciu łatwo dostępnych produktów, własnoręcznie stworzymy dom bez chemii. To naprawdę proste!

Oto kilka sprawdzonych przepisów na domowe środki czystości:

  • Ekologiczny płyn do płukania to połączenie 200 ml ciepłej wody, 2 łyżeczki kwasku cytrynowego oraz 10 kropli olejku drzewa herbacianego.
  • Składniki proszku do prania to: szklanka: naturalnych płatków mydlanych, boraksu oraz sody oczyszczonej. Dodatkowo pół szklanki kwasku cytrynowego oraz 15 kropli olejku eterycznego, który dobrać możemy wedle naszego uznania. Ubrania mogą pachnieć naszym ulubionym zapachem 😊.
  • Płyn do mycia naczyń stworzymy z 400 ml wody, 200 g soli drobnoziarnistej, 100ml octu spirytusowego, a także soku z trzech cytryn. Wszystkie składniki należy gotować, aż nasz płyn zgęstnieje i możemy zabierać się za zmywanie 😊.
  • 400 ml wody destylowanej, 100 ml czystego alkoholu oraz 10 kropel dowolnego olejku zapachowego i mamy gotowy uniwersalny płyn. Wykorzystać go można do czyszczenia luster, okien, czy szafek kuchennych.

Przygotowanie produktów czyszczących nie wymaga wielu składników i zajmuje dosłownie chwilę 😊. Samo wykonanie to w większości przypadków –  jedynie połączenie i wymieszanie naturalnych komponentów. Plusy – zmniejszymy ilość wyrzucanego plastiku, zaoszczędzimy trochę z budżetu domowego i będziemy mieć pewność, co do składu używanych produktów. Świetna alternatywa dla chemii ze sklepów, warto spróbować 😊 !

Podziel się: