#liczysiękażdywłos

Jaki filtr wybrać?

Odpowiednio dobrany krem z filtrem ochronnym to gwarancja bezpiecznych dla skóry wakacji. Wybór odpowiedniego preparatu powinno warunkować nie tylko miejsc w jakie się wybieramy, ale również odcień naszej karnacji, czas jaki chcemy spędzić na kąpielach słonecznych.

Jaki filtr wybrać?

Popularne kosmetyki słoneczne zawierają filtry mineralne i chemiczne. Do mineralnych zaliczamy dwa naturalne pigmenty mineralne – tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które  działają na zasadzie lusterka, tzn. odbijają promieniowanie słoneczne, chroniąc zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i przed UVB. Filtry mineralne nie powodują podrażnień i dzięki swojej naturalności są bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Niestety, mają  wadę o charakterze estetycznym – biały kolor – który pozostawia na skórze mało przyjemny film. Filtry chemiczne są to różnego rodzaju substancje, które mają zdolność do absorbowania promieniowania z zakresu UV. Ich formuły są lekkie i dobrze wchłaniane przez skórę, nie pozostawiające nieprzyjemnej warstwy, jednak poprzez swoją chemiczną naturę bywają źle tolerowane przez skóry skłonne do podrażnień i alergii.

Określenie występujące w kosmetyce przeciwsłonecznej to SPF (Sun Protection Factor), czyli współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższa wartość SPF – tym większa ochrona.

Zadaniem kosmetyków do opalania jest skuteczna ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieni słonecznego, a nie wydłużenie czasu przebywania na słońcu. Kąpiele słoneczne należy rozpocząć od 15-20 min zwiększając codziennie czas opalania do ok. 10 min., stopniowo przyzwyczajając skórę do coraz większych dawek słońca. Należy jednak bezwzględnie unikać słońca w godzinach południowych, wtedy kiedy jest ono najbardziej aktywne.

Bardzo ważne jest aby preparaty przeciwsłoneczne były stosowane według zaleceń i tak często jak jest to możliwe, utrzymując je na ciele zawsze podczas opalania.

Jeśli zastosujemy się do wyżej wymienionych wskazań dotyczących czasu opalania i odpowiednich filtrów ochronnych, to będziemy mogli cieszyć się piękną, zdrową opalenizną nawet długi czas po zakończonych wakacjach.

 
Podziel się: