#liczysiękażdywłos

JOGA DLA CIAŁA I UMYSŁU

Joga staje się coraz popularniejsza. Na praktykę decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zajęcia odbywają się na siłowniach, w szkołach jogi, ale jeśli preferujemy ćwiczenia w pojedynkę – kawałek wolnej przestrzeni, w domowym zaciszu, stanie się idealnym miejscem. Do ćwiczeń potrzebna jest jedynie mata. Należy wiedzieć, że joga niesie ze sobą wiele korzyści, jednak ważna jest regularność w wykonywanych ćwiczeniach.

Joga wywodzi się z Indii, gdzie jest sposobem na zachowanie witalności, młodości i dobrej kondycji. Co więcej ma znaczenie duchowe – łączy ciało z umysłem. Pozwala się wyciszyć, skupić oraz odprężyć. Podstawy wywodzą się z filozofii hinduskiej, jednak instruktorzy na całym świecie urozmaicają ćwiczenia. Dzięki temu każdy znajdzie rodzaj jogi, która najbardziej mu odpowiada. Musimy być cierpliwi i nie wymagać efektów od razu. Bardzo ważne są regularne ćwiczenia, a także skupienie i wyciszenie.

Dzięki regularnej praktyce jogi wzmocnimy i uelastycznimy nasze ciało, stanie się bardziej gibkie, dzięki czemu będzie mniej podatne na urazy. Możemy także liczyć na utratę kalorii i wysmuklenie sylwetki, jednak nie od razu. Utrata tkanki tłuszczowej oraz wyrzeźbienie mięśni to proces długotrwały. Pierwszych wizualnych efektów możemy spodziewać się po miesiącu. Zlikwidujemy również bóle stawów i kości. Co więcej systematyczna praktyka poprawi nasze samopoczucie oraz pomoże w walce z bólem głowy. Dzieje się tak przez głęboki, przeponowy oddech, który jest bardzo ważny podczas wykonywania ćwiczeń. Dotleniona głowa jest pozbawiona napięć, które często są przyczyną migren.

Z czasem nauczymy się żyć w harmonii z własnym ciałem, umysłem i duchem, a co więcej – z całym otoczeniem. Ćwiczenia pomogą uregulować ciśnienie krwi, to wszystko za sprawą odpowiedniego dotlenienia ciała. Korzystnie wpływają także na zapalenia stawów – poprzez ich rozciąganie zwiększamy ruchomość.

Warto zacząć dzień od praktyki jogi. Kilkanaście minut na macie, sprawi, iż staniemy się spokojniejsi, gotowi na wyzwania, jakie przyniesie nam dzień.

Przed rozpoczęciem swojej przygody z jogą warto zagłębić się i poczytać o rodzajach jogi, aby wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą. Regularnie ćwiczenia po kilkanaście minut dziennie to dużo korzyści dla naszego zdrowia i lepsze samopoczucie!

Podziel się: