#liczysiękażdywłos
Woman holding damaged hair the hand and looking. Isolated portrait

Najczęstsze problemy z włosami

Włosy suche i łamliwe, przetłuszczające się, wypadające czy z łupieżem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Zazwyczaj nie ma jednego cudownego sposobu, by pozbyć się tych kłopotów. Jednak odpowiednia pielęgnacja, dobrze dobrane kosmetyki i dieta mogą zdziałać wiele. Eksperci twierdzą, że tylko połowa naszych kłopotów z włosami jest uwarunkowana genetycznie czy wynika z naturalnych zmian hormonalnych. W pozostałe wpędzamy się sami błędami przy pielęgnacji, a nawet niewłaściwym trybem życia.

 
  1. Przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy to nie tylko problem nastolatek, zdarzyć się może w każdym wieku – szczególnie w okresach hormonalnych huśtawek. Gruczoły łojowe na skórze głowy wydzielają wtedy zbyt dużo sebum. Na dodatek często nosimy nieprzewiewane nakrycia głowy, stosujemy źle dobrane kosmetyki, więc nasza fryzura robi się świecąca i posklejana. Podstawową zasadą pielęgnacji włosów tłustych jest częste mycie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie – zaleganie łoju tylko potęguje problemy. Zaleca się stosowanie leczniczych szamponów do włosów tłustych – przeciwłojotokowo działają kosmetyki z siarczkiem selenu i pirytionianem cynku, biosiarką, allantoiną, kwasem salicylowym. Od czasu do czasu można zastosować ziołową płukankę – z dodatkiem rumianku czy chmielu, a następnie wmasować w skórę głowy sok z cytryny, który zadziała ściągająco na gruczoły łojowe i zmniejszy wydzielanie tłuszczu.

 
  1. Łupież

Jest to zmora wielu osób.  W leczeniu łupieżu skuteczne są szampony zawierające substancje przeciwgrzybiczne: ketanazol, flutrimazol, bifonazol, mikonazol. Dostępne w drogeriach specyfiki zawierają ich niewielkie stężenia – mocniejsze przepisuje na receptę dermatolog. Z domowych sposobów polecane jest nakładanie na skórę głowy, na pół godziny, namoczonych wcześniej na noc nasion kozieradki. Włosy z łupieżem po myciu warto spryskać octem jabłkowym. Zawarte w nim kwasy alfahydroksynowe zwalczają grzyby i bakterie, powodujące łupież. Przy łupieżu zalecana jest dieta bogata w witaminy A, E i z grupy B – jest ich dużo kiełkach pszenicy, wątrobie, jajach i drożdżach oraz poprawiającą stan skóry siarkę – znajdziesz ją m.in. w mięsie ryb.

 
  1. Wypadanie włosów

Utrata stu do dwustu dziennie to norma, ale trzystu lub czterystu to objaw chorobowy. Przyczyn może być wiele, od problemów hormonalnych, po przebytą infekcję czy niedobory w organizmie. Odpowiednia dieta to podstawa, jeśli chcemy, by nasze włosy trzymały się głowy.  I nie jest to tylko kwestia witamin: budulcem włosów są białka, czyli mięso, jaja, ryby, produkty zbożowe, rośliny strączkowe. Konieczne są także kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6). Ich źródła w diecie to ryby, orzechy, pestki dyni, awokado. Polecamy codzienne picie naparu ze skrzypu, inny sposób to maseczka ze startej czarnej rzepy nakładanej na pół godziny przed myciem. Nie powinniśmy bać się szczotkowania – im wcześniej martwe włosy opuszczą cebulki, tym prędzej pojawią się nowe.

Podziel się: