#liczysiękażdywłos

Owoce egzotyczne – dlaczego warto je jeść?

Niektóre owoce egzotyczne nie wywołują u nas większych emocji. Banany, ananasy czy kiwi na stałe zagościły w naszej kuchni. Są jednak i takie, które wzbudzają ciekawość. W dzisiejszych czasach wcale nie trzeba wybierać się do specjalnych delikatesów, by je nabyć. Są dostępne w większości hipermarketów. Czy warto je jeść i jakie mają właściwości dowiecie się w tym wpisie.

Popularne owoce egzotyczne mogą posłużyć jako przekąska sama w sobie, do zrobienia ciasta czy jako dodatek do pizzy. Możliwości jest mnóstwo. Jednak co z tymi mniej znanymi owocami i dlaczego nie wszystkie są dostępne w naszym kraju?

Dostępność wynika z preferencji klimatycznych niektórych owoców. Delikatna budowa lub brak dostępu do warunków niezbędnych do rozwoju, uniemożliwia transport. Wtedy jedyną możliwością skosztowania tych rarytasów jest wyjazd do danego miejsca.

Istnieje szereg owoców mniej popularnych, po które często kupujący boją się sięgać. Takim owocem może być dragon fruit czy persymona. Wyglądają bardzo egzotycznie i w niczym nie przypominają polskich. Są piękną ozdobą, ale też wyśmienitą przekąską.

Tylko, czy warto je kupować i jeść?

Okazuje się, że oprócz smaku i poczucia, że jemy coś z innego kontynentu, jedzenie owoców egzotycznych jest po prostu dobre dla naszego zdrowia. Persymona (nazywana także sharonem) jest bardzo słodkim owocem, który obniża poziom cholesterolu we krwi. Mango jest źródłem witaminy A, E, B i potasu. Papaja natomiast dba o nasze serce i jest źródłem witaminy A, C i K. , a marakuja może regulować ciśnienie tętnicze.

Ananas i papaja poza witaminami poprawiają także trawienie. Kwasy zawarte w tych owocach pobudzają przemianę materii. Jeśli przy okazji jedzenia czegoś słodkiego możemy schudnąć.. to chyba nikogo namawiać nie trzeba.

Warto jednak też wykazać się czujnością. Najpierw przeczytać trochę o owocu, który zamierzamy kupić. A jeśli już zdecydujemy się na zakup, to pamiętajmy, że owoce te przebywają bardzo długa drogę, zanim trafią na półki sklepowe, dlatego są spryskiwane specyfikami, które zapobiegają ich psuciu. Należy więc najpierw je dokładnie umyć, później obrać ze skorki i dopiero zjeść. Jeśli mimo takiego przygotowania zauważycie, że na waszym ciele pojawiła się wysypka, bądź spuchły usta, to znaczy, że jesteście na dany owoc uczuleni i nie warto jeść go ponownie.

   
Podziel się: