#liczysiękażdywłos
paznokcie

PAZNOKCIE

Dłonie są bardzo ważnym elementem urody dlatego powinny być piękne i starannie wypielęgnowane. Delikatna, aksamitna skóra oraz kształtne, zdrowe paznokcie są ozdobą każdej kobiety, częścią jej urody i kobiecości. Zdrowe paznokcie powinny być elastyczne, gładkie z połyskiem o kolorze bladoróżowym. Mogą być pomalowane, ale zadbana, wypolerowana płytka jest również bardzo estetyczna. Jednak pielęgnacja paznokci to nie lada wyzwanie i nie chodzi wcale o ich lakierowanie, czy skomplikowane zdobienia. Okazuje się, że w pielęgnacji paznokci najtrudniejsze jest utrzymanie ich w zdrowej kondycji i estetycznym wyglądzie, przy zachowaniu ich naturalności. Paznokcie, podobnie jak włosy w dużej mierze zależą od naszych genów. To właśnie one wpływają na to, czy paznokcie są twarde, czy miękkie, mocne, czy kruche. Nie oznacza to jednak, że wobec darów natury jesteśmy zupełnie bezradni.

Najczęściej występujące problemy:

  • Nadmierna łamliwość. Doskonałą metodą leczenia są regularne zabiegi parafinowe. Jednak nie sięgaj po parafinę z apteki, tylko po specjalną parafinę do pielęgnacji skóry stóp, rąk i paznokci. Jest zdecydowanie inna od aptecznej, wzbogacona witaminami, olejkami. Silnie regeneruje, natłuszcza i odżywia.
  • Miękkość płytek. Pomocne są odżywki utwardzające, najczęściej na bazie wapnia. Stosuj je jako kurację, do momentu aż osiągniesz pożądany rezultat, nie na stałe (zbyt długo używana odżywka może nawet zaszkodzić). Odżywka nie zastępuje bazy pod lakier! Jeśli po 6-8 tygodniach nie widać poprawy, trzeba zmienić produkt. Natomiast jeżeli przez dłuższy czas domowe kuracje nie dają rezultatu, lepiej wybrać się do dermatologa, który doradzi odpowiednie suplementy diety.
  • Białe plamki. Przyjęło się je określać jako „kwitnące paznokcie” i przypisywać to zjawisko brakom witaminowym. To jednak tylko jedna z przyczyn. Białe plamki to częsty skutek przyjmowania leków, nadmiaru wapnia w organizmie albo po prostu cecha wrodzona.
  • Plamki na paznokciach stóp. To często wynik urazu, przydepnięcia lub noszenia niewygodnego obuwia. Pod płytkę dostaje się pęcherzyk powietrza, miejscowo „odrywa” płytkę od ciała i zmienia jej kolor. Nie ma wyjścia, trzeba czekać, aż płytka się zrośnie (może to trwać nawet ponad rok). Jeśli plamka zmienia kolor na odcienie sine lub zielonkawe, warto skonsultować się z dermatologiem, by wykluczyć grzybicę.

Oto recepta na piękne dłonie i mocne paznokcie:

NAWILŻAJ! wyrób w sobie nawyk aplikowania kremu nawilżającego po każdym myciu rąk, nie zapominając o paznokciach,

CHROŃ JE PRZED DETERGENTAMI! podczas sprzątania domu zawsze używaj gumowych rękawiczek,

PIELĘGNUJ SKÓRKI WOKÓŁ PAZNOKCI! nic tak nie szpeci nawet perfekcyjnego manicure, jak suche i pozadzierane skórki,

UNIKAJ PILNIKÓW METALOWYCH! najlepsze pilniki to szklane, teflonowe, bądź pokryte kryształem,

ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO! dostarczaj w pożywieniu biotynę, witaminy B7 i H, siarkę oraz krzem. Pamiętaj, że dobrze odżywiony organizm to piękne i mocne paznokcie, na których manicure utrzyma się długi czas.

Pokochaj odżywki do paznokci! by paznokcie się nie łamały, regularnie nakładaj na nie odżywkę. Najlepiej, by zawierała jak najwięcej różnorodnych składników, bo dzięki temu skutecznie poradzi sobie z każdym rodzajem problemu, jaki może dotknąć twoje paznokcie. W jej składzie powinny się znaleźć m.in. krzem, wapń, witaminy C, E i F.

Podziel się: