#liczysiękażdywłos
Beach accessories on an old suitcase - white wooden background - copy space

Jak spakować się na wakacje?

Dobra organizacja i sprawne pakowanie na wyjazd może nam go znacznie ułatwić. Od krótkich wizyt u rodziny, przez egzotyczne wycieczki, po dłuższe podróże z plecakiem. Chociaż umiejętności te potrzebne są nie tylko na letnie wyjazdy na wakacje, to rzeczywiście w tym czasie podróżujemy najczęściej. Jak więc spakować się tak, żeby czuć się dobrze w tym, co zabraliśmy, a nasz bagaż odpowiadał naszym potrzebom?

1.Co spakować na wakacje – zrób listę

Może i brzmi to nudno, ale szczegółowa lista (naprawdę szczegółowa!) to paszport do bezstresowych wakacji. Zanotuj rzeczy niezbędne, osobno to, co bardzo chcesz ze sobą mieć, na koniec realistycznie uwzględnij limit bagażowy.

2.Nie zapomnij apteczki

Nie musisz szykować kompletnej lekarskiej walizeczki; wystarczy mała kosmetyczka z najpotrzebniejszymi lekarstwami. W końcu nikomu nie marzy się ból głowy, gorączka czy problemy żołądkowe – albo i cała ta trójca naraz – na urlopie. Jeśli na co dzień przyjmujesz jakieś leki- nie zapomnij ich spakować.

3.Ogranicz płyny

Ku ogólnemu niezadowoleniu pasażerów w całej Europie obowiązuje zakaz przewożenia w podręcznym bagażu płynów w pojemnikach o pojemności powyżej 100 ml. W dodatku wszystkie płyny muszą się zmieścić w przezroczystym foliowym woreczku strunowym. Cokolwiek płynnego o większej pojemności musisz wcześniej włożyć do bagażu rejestrowanego.

4.Zostaw miejsce na zakupy z podróży

Czy będą to zakupy ze sklepu wolnocłowego, czy pamiątki z podróży – na pewno do domu przywieziesz ze sobą więcej rzeczy, niż zapakowałaś/eś, więc zostaw na nie miejsce!

5.Minimum kosmetyczne

Jeśli tylko nie wybierasz się na bezludną wyspę, na miejscu bez problemu kupisz szampon czy mleczko do opalania jednej z popularnych marek. Im mniej kosmetyków spakujesz, tym mniejsze ryzyko odkrycia po przyjeździe, że w bagażu eksplodował ci kleisty kolorowy płyn i zalał całą zawartość walizki. Jeśli naprawdę nie możesz żyć bez tego konkretnego kremu, weź tylko tyle, ile zużyjesz podczas wycieczki. Puste opakowanie wyrzuć – zaoszczędzisz miejsce w podróży powrotnej.

6.Roluj się, kto może…

Nie ma lepszej metody, niż rolowanie ubrań. Unikniesz zagnieceń i zaoszczędzisz sporo cennego miejsca w walizce.

7.To, co najcenniejsze, miej pod ręką

Dziś coraz rzadziej zdarza się liniom lotniczym zagubienie bagażu, ale po co ryzykować? Zachowaj przezorność i wszystkie cenne przedmioty – od aparatu po pierścionek z brylantem – włóż do bagażu podręcznego.

8.Co spakować na wakacje, jeśli chodzi o ubrania? Nie bierz rzeczy „na wszelki wypadek”

Pakuj to, czego potrzebujesz, a nie to, co chcesz zabrać albo może się przyda. Przede wszystkim zrezygnuj z rzeczy, których nie używasz na co dzień, ale liczysz na to, że w podróży zaczniesz. Jeśli coś miało nie być potrzebne, ale jednak będzie   kupisz to. Warto też wiedzieć, w co naprawdę warto zaopatrzyć się po dotarciu w dane miejsce. Pamiętaj również, że jeśli nie jedziesz na naprawdę ekstremalny wyjazd, nie zabieraj specjalistycznych ubrań, których nie lubisz, nie chcesz ich nosić i źle się w nich czujesz (a czasami musisz jeszcze specjalnie wydać na nie pieniądze). Czasami bojówki albo polar naprawdę można zastąpić ciepłym dresem…

9.Żadnego manicure na pokładzie

Podpowiedź dla dam (i zadbanych dżentelmenów): jeśli chcesz wziąć do podręcznej torby pilnik lub nożyczki do paznokci czy jakikolwiek inny ostry przyrząd upiększający, porzuć ten pomysł! Są to przedmioty niedozwolone w przewozie – personel lotniska każe ci je wyrzucić.

10.Ręczniki?

Ręczniki! Jeszcze jeden zagracacz walizki. Dobrze się zastanów, czy faktycznie musisz wziąć ręcznik. Sprawdź wcześniej, czy tam, gdzie będziesz mieszkać, ręczniki są na wyposażeniu (raczej tak).

Podziel się: