#liczysiękażdywłos

SPIERZCHNIĘTE USTA

Zimą często narzekamy na przesuszoną skórę twarzy i rąk. Jednak najbardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne są nasze usta, które stają się spierzchnięte i wysuszone. Nie dają o sobie zapomnieć gdy pieką, swędzą, a niekiedy nawet krwawią, a do tego nie wyglądają zbyt atrakcyjnie :(.  Na stan naszych ust wpływać może zimno i wiatr, a także zbyt małe nawodnienie organizmu. Przyczyną złej kondycji ust może być także osłabienie organizmu i brak witamin – szczególnie „A” i tych z grupy „B”. Problem popękanych ust to także efekt złych nawyków – jak oblizywanie warg i skubanie zębami.

Aby poprawić stan naszych ust przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dawkę witamin dla naszego organizmu, szczególnie w okresie przeziębień. Nie zapominajmy o nawodnieniu od środka – należy pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Warto pamiętać, aby nawilżać usta balsamami i pomadkami. Należy wybierać te mocno odżywcze, które zapobiegną pierzchnięciu ust. Najlepiej sięgać po takie, które w swoim składzie mają składniki naturalne oraz zawierają filtr przeciwsłoneczny. Zaleca się również stosowanie peelingów, które pozwolą ustom na regeneracje i odżywienie.

Jest kilka domowych sposobów, które pomogą w regeneracji ust. Pierwszym z nich jest nakładanie na nie miodu nawet 2-3 razy dziennie, na około 10 minut. Zawarte w nim aminokwasy oraz enzymy –  świetnie nawilżą oraz złuszczą naskórek. Kilkudniowa kuracja sprawi, iż usta staną się odżywione. Drugim sposobem jest przykładanie na kilka minut plastrów świeżego ogórka. Sok, który puści zregeneruje i ukoi wargi. Bardzo dobrze nawilży nasze usta również aloes. Cienką warstwę możemy nakładać codziennie w zależności od potrzeb. Żel z aloesu możemy zakupić w aptece. Z kolei witaminę A i E możemy wetrzeć w usta, a zawartość kapsułek musimy pozostawić do wchłonięcia.

Nie musimy sięgać po peelingi dostępne w sklepach, możemy stworzyć je sami. Pierwsza zasada – pamiętajmy, aby nie stosować ich na usta zranione i podrażnione. Prosty i szybki w przygotowaniu sposób – zmieszać cukier drobnoziarnisty z łyżeczką miodu. Mieszankę najlepiej pozostawić na kilka minut, w celu uzyskania lepszego efektu. Fusy z kawy w połączniu z masłem shea lub naturalnym olejem ścierają jeszcze mocniej niż drobinki cukru. Takie połączenie to świetna regeneracja dla naszych ust.

Samodzielnie przygotować możemy również maski, które zapobiegają wysuszaniu. W pierwszej propozycji głównym składnikiem jest rozgniecione awokado, które należy zmieszać z olejem roślinnym. Stworzy naturalny filtr, dzięki czemu ochronimy nasze usta przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Świetną, odżywczą maseczką dla ust będzie  papka z banana i śmietany. Maski najlepiej stosować na około 15-20 minut.

Takie naturalne, domowe kosmetyki dostarczą odpowiednich witam, oraz nawilża usta, dzięki czemu staną się gładkie, jędrne i odporne na podrażnienia.

   
Podziel się: