#liczysiękażdywłos

TOP 5 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić latem

Kiedy myślimy o wakacjach w Polsce, to na myśl przychodzą dwa warianty: morze lub góry. Jednak nie musimy się ograniczać tylko do tych dwóch kierunków. W naszym kraju znajduje się mnóstwo uroczych miejsc, w których można odpocząć. Wybraliśmy dla Was pięć najciekawszych.

W zależności od tego jak wyobrażamy sobie idealny wypoczynek, możemy podzielić się na dwie grupy. Jedna to taka, która kocha zwiedzać i najlepiej odpoczywa podczas aktywnych wypraw. Druga woli przeleżeć cały dzień nad wodą, lub podziwiać naturę piknikując na łące. Przygotowaliśmy propozycje zarówno dla pierwszej jak i drugiej grupy.

  1. Wypoczynek na Mazurach

Czymże byłaby Polska bez krainy jezior? Określenie to nie wzięło się znikąd. Region ten słynie z Wielkich Jezior Mazurskich, czyli szlaku wodnego, który zaczyna się od Mamr, aż po Jezioro Nidzkie. Powierzchnia samych jezior stanowi mniej więcej 1/3 całej powierzchni Mazur. Podczas wakacji Mazury tętnią życiem jak nad morzem. W restauracjach serwuje się ryby łowione w mazurskich jeziorach, a woda zachęca do kąpieli. Jeśli oprócz wylegiwania się nad wodą lubicie zwiedzanie, to warto odwiedzić Zamek Krzyżacki w Szczytnie, czy siedziba Hitlera w Gierłoży. A jeśli podróżujecie z dziećmi to świetną atrakcją będzie Park Dzikich zwierząt w Kadzidłowie i Aquapark w Mikołajkach.

  1. Rajskie Bory Tucholskie

W całej Polsce to właśnie tam jest największy obszar leśny. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to nigdzie nie będzie czuł się lepiej. Teren polodowcowy kryje wiele jezior rynnowych, które zachwycają swoim nieregularnym kształtem. Jest tam mnóstwo ścieżek rowerowych i dróżek dla pieszych. W okolicy możemy udać się także na zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego czy na starówkę w Chojnicach. Dobrze zatrzymać się w jednej z najpopularniejszych miejscowości – Charzykowy, czy Swornegacie. Są to typowo wypoczynkowe miasta, które oferują dużo atrakcji latem.

  1. Dzika Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Leży na terenie Polski, ale także Białorusi. Rozciąga się na 150 tysięcy hektarów, z czego 61 należy do Polski. Stanowi idealne miejsce na dziki wypoczynek. Całą puszczę możemy zwiedzać sami, tylko jeden jej fragment jest objęty ochroną. W Puszczy żyje także około 300 żubrów, które można zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Ze względu na ogromny obszar leśny, warto przemieszczać się wyznaczonymi szlakami, by nie utknąć pośród drzew. Możemy zatrzymać się w Białowieży, jest tam wiele hoteli i atrakcji turystycznych. Dla tych bardziej aktywnych jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne, park pałacowy, czy skansen nad Narewką.

  1. Zwiedzanie na Śląsku

Jeśli lubicie chodzić i zgłębiać historię polskich kopalni, to idealna będzie wycieczka w górną część Śląska, gdzie znajdziemy dużo podziemnych atrakcji. W kopalni Guido możemy zwiedzić aż dwie kondygnacje, które stanowiły miejsce codziennej pracy górników. Jedna znajduje się 170 metrów pod ziemią, a druga aż 320. Możemy także wybrać się do Tarnowskich Gór, gdzie znajduje się zabytkowa Kopalnia Srebra, którą zwiedza się drogą wodną, co stanowi dodatkową atrakcję. Zaś na dolnym Śląsku znajdziemy tyle zamków, że będziemy mogli je zwiedzać w nieskończoność. Perła Dolnego Śląska, Kliczków, czy Zamek Czocha, w którym kręcono „Wiedźmina”.

  1. Jurajskie historie

To miejsce, o którym rzadko się słyszy, a jest jedyne w swoim rodzaju i  nie można go porównać do żadnego innego w całym naszym kraju. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, możemy udać się do pobliskich Czech. Jeśli wolimy się nie przemieszczać dłużej niż godzinę, to znajduje się tam co najmniej pięć miejsc wartych odwiedzenia. Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika. Zegarowe Skały i dolina Wodącej ze Smoleniem, Góry Sokole i zamek w Olsztynie, Złoty Potok i Dolina Wiercicy oraz grzbiet Mirowsko-Bobolicki, na którym znajdują się dwa zamki.  Wszystkie te miejsca są piękne, ale też wymagają ciągłego chodzenia, więc to miejsce polecamy dla wędrowców.

Podziel się: