#liczysiękażdywłos
Man Taking Out Red Sock Mixed With White Laundry From Washing Machine

Co zrobić, gdy pranie zafarbuje?

  Gdy w jasnym praniu zaplącze się jakiś barwny drobiazg, np. czerwona skarpetka, puści kolor i zafarbuje resztę ubrań. Przejrzyj spiżarnię lub apteczkę. Znajdziesz tam składniki, które pomogą uporać się z tą katastrofą!

Skorupki jajek

Pokrusz skorupki 3 jajek na kawałki i zawiń w gazę. Zwiąż ją na końcach nitką. Włóż między ubrania w pralce i powtórnie wypierz. Skorupki wchłoną kolor.

Mleko

Uratuje lekko poszarzałe pranie. Wlej je do miski i włóż ubrania. Mocz je przez kilka godzin. Potem upierz jak zwykle. Podobnie zadziała soda oczyszczona. Do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżki sody. Wymieszaj i wlej do bębna. Włącz pranie.

Kwasek cytrynowy

Wsyp zamiast proszku do pojemnika w pralce. Włącz program z najwyższą temperaturą odpowiednią do rodzaju materiału, który ratujesz. Na przykład, gdy wywabiasz zafarbowaną pościel lub ręczniki (z materiałów odpornych na wysoką temperaturę), wsyp 2 opakowania kwasku i włącz program z gotowaniem (temp. 95°C).

Proszek do pieczenia

2 łyżki proszku do pieczenia dosyp do proszku do prania. Dodatkowo możesz też wsypać małe opakowanie do bębna. Nastaw pranie na niską temperaturę (40°C). W wyższej proszek może stracić właściwości wywabiające.

Woda utleniona

Nastaw pranie. Gdy pralka zacznie pobierać wodę, wysuń szufladkę na detergenty i wlej pół szklanki wody utlenionej do przegródki na płyn do płukania. Ten sposób stosuj tylko do białych ubrań.

Amoniak

Amoniak jest dość mocny, więc stosuj go do wywabiania plam z ręczników i szlafroka frotte. Do pralki wsyp proszek do prania i opakowanie amoniaku. Nastaw ją na 60°C.

Ubrania nie puszczą koloru jeśli…

namoczysz je na noc w bardzo zimnej wodzie. Potem upierzesz w płynie  do tkanin kolorowych. Ten sposób przyda się szczególnie przy nowych, kolorowych ubraniach z delikatnego materiału, jak np. jedwab.

zanurzysz je w roztworze octowym. Wlej do garnka ocet spirytusowy i wodę (1/4 szklanki octu na 1 litr wody). Zagotuj, włóż do roztworu odzież i pozostaw do ostygnięcia. Potem dokładnie wypłucz. Roztwór octowy stosuje się do tkanin odpornych na wysoką temperaturę. Jeżeli ubrań w tym samym kolorze masz więcej, wypierz je razem z nowymi, które farbują, a do bębna przed praniem wlej szklankę octu.

-do pierwszego prania dodasz pieprz. Włóż do bębna zawiązywany woreczek z 1 łyżką ziarenek pieprzu. Potem nastaw pranie jak zwykle.

użyjesz chusteczek wyłapujących kolor.

Podziel się: