#liczysiękażdywłos
Beautiful model in autumn park, attractive female standing side view and posing over autumnal background, enjoying fall nature

Sezonowe wypadanie włosów jesienią i zimą. Pozbądź się problemu!

Nadeszły chłodne dni, a na twojej szczotce lub grzebieniu pojawia się coraz więcej wypadających włosów? Jeśli stan twojego organizmu jest dobry, możesz mieć do czynienia z sezonowym wypadaniem włosów. Dowiedz się, dlaczego włosy wypadają jesienią i zimą, i jak skutecznie zahamować ten proces. Dlaczego włosy wypadają jesienią i zimą? Sezonowe wypadanie włosów wiąże się przede wszystkim ze zmianą pór roku. W okresie letnim organizm jest pobudzony dzięki słońcu, które stymuluje do pracy hormony (w przypadku kobiet – estrogeny). Jesienny chłód, mróz, wiatr oraz niskie temperatury to pogodowy zwrot, więcej testosteronu w organizmie i wyzwanie dla naszego ciała, które musi zmierzyć się na nowo z brakiem witalności. A tu objawem mogą być właśnie wypadające włosy! 50-100 wypadających włosów dziennie nie powinno budzić większych obaw, jednak długotrwała ich utrata w większej ilości, np. przez okres 2-3 miesięcy, będzie już pretekstem do wykonania kompleksowych badań czy wizyty u specjalisty, np. trychologa. Sezonowe wypadanie włosów: Jak sobie radzić? Wypadanie włosów o charakterze okresowym jesienią i zimą jest procesem normalnym, związanym z cyklem wzrostu włosów. Mimo wszystko nadmierna utrata włosów powinna zmobilizować do poświęcenia większej uwagi naszej fryzurze. Aby zahamować wypadanie włosów, warto potraktować problem kompleksowo.
  • Większa troska o włosy każdego dnia Pielęgnacja włosów jesienią powinna opierać się na minimalizowaniu ich uszkodzeń mechanicznych, w czym pomogą szczotki lub grzebienie nie szarpiące włosów. W okresie jesienno-zimowym warto zadbać także o regularne podcinanie końcówek, np. co 2 miesiące. Kondycję osłabionych włosów poprawi regularne noszenie czapki, mycie ich wyłącznie w letniej wodzie (nie gorącej) oraz zminimalizowanie używania urządzeń do stylizacji włosów – suszarek, lokówek i prostownic.
  • Urozmaicona dieta bogata w omega-3 Z sezonowym wypadaniem włosów można walczyć stosując odpowiednią dietę, w której obecne będzie m.in. białko ryb, oleje roślinne czy nasiona bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wzmacniają włosy od wewnątrz. Świetnie sprawdzą się również świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, np. z szpinaku czy jarmużu. Warto postawić również na spożywanie ciemnozielonych warzyw, tj. brokuły, brukselka czy zielona fasolka.
  • Domowe sposoby, zioła i witaminy Pokrzywa, skrzyp i siemię lniane to dary natury, które możemy nazywać naszym sprzymierzeńcem w walce z sezonowym wypadaniem włosów. Regularne picie naparów z pokrzywy i skrzypu wzmacnia włosy i redukuje problem ich wypadania. Takie napary mogą być używane również jako płukanki do włosów. W sezonowym wypadaniu włosów można wykorzystać także siemię lniane, które gotujemy do konsystencji kisielu, przecedzamy przez sitko i nakładamy na włosy jako maskę. W wypadaniu włosów pomocne będą ponadto suplementy diety m.in. z biotyną, cynkiem, selenem, witaminą E i witaminami z grupy B (np. dermena® complex).
  • Specjalistyczna pielęgnacja w sezonowym wypadaniu włosów W każdej pielęgnacji włosów ważne jest właściwe oczyszczanie skóry głowy, aby mogła ona funkcjonować w prawidłowy sposób. Przy sezonowym wypadaniu włosów warto zadbać o równowagę pracy mieszków włosowych, szczególnie jeżeli utracie włosów towarzyszą podrażnienia głowy i przetłuszczanie się kosmków. Dobrym wyborem będą tu kosmetyki stymulujące porost włosów, np. szampon dermena®, w połączeniu z odżywkami i specjalistycznymi kuracjami w ampułkach w postaci wcierek dla skóry głowy.