#liczysiękażdywłos
Pretty woman holding a newborn baby in her arms

Wypadanie włosów w ciąży i okresie laktacji. Sprawdź, co robić!

Nadmiernie wypadające włosy w ciąży i połogu to efekt ogromnych zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety. Duże znaczenie ma tu gospodarka hormonalna oraz to, jakie składniki odżywcze dostarczane są do organizmu w codziennym pożywieniu. Jakie są sposoby na wypadanie włosów u kobiet ciężarnych? Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów warto wybrać karmiąc piersią?

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Najczęstszą przyczyną utraty kosmków u kobiet w ciąży oraz młodych mam są gwałtowne zmiany hormonalne. W trakcie ciąży poziom estrogenów w organizmie szybko wzrasta, dzięki czemu niektóre przyszłe mamy mogą cieszyć się gęstymi, lśniącymi włosami oraz zdrowym wyglądem skóry. Niestety zaraz po urodzeniu dziecka, stężenie estrogenów w ciele kobiety zmniejsza się, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy. Wiele świeżo upieczonych mam skarży się na to szczególnie w okresie laktacji, kiedy organizm ciężko pracuje, aby wytworzyć pokarm dla maluszka. Jeśli kobieta karmiąca nie dostarczy swojemu ciału odpowiednich składników odżywczych, może prowadzić to do niedoborów mikro- i makroelementów, czego efektem będzie m.in. nadmierna utrata włosów.

Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży?

Odpowiadając na pytanie, jak zahamować wypadanie włosów po ciąży, warto podejść do problemu kompleksowo. Na pewno nie należy wpadać w panikę, bo kobiecy organizm w okresie od 6 do 12 miesięcy po porodzie zazwyczaj powraca do stanu sprzed ciąży. Może się więc okazać, że problem minie samoistnie. Jeżeli jednak utrata włosów jest znacząca, najważniejsza będzie tu odpowiednia dieta w połączeniu z metodami naturalnymi oraz odpowiednią pielęgnacją włosów.

Dieta

Jaką dietą stosować, aby wzmocnić włosy w okresie ciąży i karmienia piersią? Jeśli dziecko poprawnie przyjmuje naturalny pokarm mamy, nie ma alergii czy kolek, na pewno nie warto koncentrować się nadmiernie na dietach eliminacyjnych. Takie postępowanie może być przyczyną niedoborów cennych pierwiastków i witamin, które odpowiadają m.in. za zdrowe, mocne włosy.

Do witamin i minerałów, które wzmacniają włosy w okresie ciąży i laktacji, należą:
  • Biotyna, inaczej zwana witaminą H lub B7 (wątróbka, żółtka jaj, produkty mączne, pomidory, szpinak, orzechy)
  • Witamina E (nasiona, orzechy, oliwa z oliwek, ciemnozielone warzywa)
  • Witamina C (pomarańcze, papryka, pomidory, brokuły)
  • Żelazo (rośliny strączkowe, kakao, orzechy i nasiona, podroby, czerwone mięso)
  • Krzem (produkty zbożowe, otręby, warzywa i owoce)
  • Magnez (kasze, kiełki, rośliny strączkowe, czekolada, banany, warzywa zielone)

Młode mamy mogą wybrać również odpowiednią suplementację. Przyjmowanie preparatów należy jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ nie wszystkie z nich będą odpowiednie dla kobiet karmiących.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Kobiety karmiące piersią, które chcą zahamować utratę włosów, mogą korzystać z tego, co daje im natura. Do najpopularniejszych domowych kuracji należą zabiegi z wykorzystaniem pokrzywy i skrzypu polnego, które przygotowujemy w postaci naparów, a następnie płuczemy nimi włosy. W podobny sposób można wykorzystać także ugotowane siemię lniane, które przecedzamy i aplikujemy na włosy w postaci maseczki. Zaletą wspomnianych ziół i nasion jest to, że napoje przygotowane na ich bazie można także pić, wzmacniając organizm od wewnątrz.

Szampon na wypadanie włosów w ciąży

Osłabione, wypadające włosy u kobiet w ciąży czy mam karmiących wymagają także odpowiedniej pielęgnacji. Najlepszym pomysłem będzie tu wybór kosmetyków, które nie powodują alergii i nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka, np. linia Dermena Mama. Serię tę tworzy szampon i odżywka o podwójnym działaniu, które wzmacniają włosy, a jednocześnie hamują ich wypadanie. Preparaty te oparte są na bardzo łagodnych składnikach myjących, które jednocześnie łagodzą podrażnienia skóry głowy. Ograniczają także przetłuszczanie się skóry głowy, która wydziela więcej sebum w związku z następującymi w ciele zmianami hormonalnymi.