#liczysiękażdywłos
grey_885x590

Siwiejące włosy. Zapobieganie, pielęgnacja, kosmetyki

Siwienie włosów sprawia, że zaczynamy odczuwać starzenie się naszego ciała. U niektórych ludzi może być to powodem do niższej samooceny, szczególnie, jeśli są w stosunkowo młodym wieku. Nie da się ukryć, że siwiejące włosy wiążą się z kompleksami na punkcie wyglądu. Na szczęście z siwizną można skutecznie walczyć inwestując np. w szampony likwidujące siwe włosy. Dlaczego włosy siwieją? Przyczyny siwienia włosów Wśród przyczyn siwienia włosów wymienia się m.in. źle funkcjonujące melanocyty. Te komórki pimentowe biorą udział w produkcji melaniny, która odpowiada za określony kolor włosów. Z wiekiem zawartość melaniny we włosach spada, co wynika po prostu z tego, że nasz organizm się starzeje. Wówczas na naszej głowie zaczynają pojawiać się pierwsze włosy w kolorze białym lub bardzo jasnym, które nazywane są włosami siwymi. Przedwczesne siwienie włosów Proces siwienia włosów przebiega u każdej osoby indywidualnie i najczęściej zależny jest od genów. Wiele osób doświadcza jednak przedwczesnego siwienia włosów, które mogą być spowodowane najróżniejszymi czynnikami. Do przyczyn wczesnej utraty włosów zalicza się m.in.:
  • choroby tarczycy
  • anemie
  • cukrzyca
  • niedobory witamin, makro- i mikroelementów (m.in. witamin z grupy B, witaminy E, cynku, selenu, miedzi, potasu i żelaza)
  • źle zbilansowana dieta
  • stres
  • zaburzenia depresyjne
Jak zapobiegać siwieniu włosów? Aby zapobiec siwieniu włosów należy w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę takiego stanu. W niektórych przypadkach możliwe jest skuteczne zahamowanie procesu siwienia, szczególnie, jeśli zależy od innych chorób, z którymi zmaga się pacjent. W wielu przypadkach pomaga już wprowadzenie zmian w trybie życia, tj. przestrzeganie reguł zdrowej, zbilansowanej diety, która uzupełni niedobory witamin z grupy B. W celu poprawy kondycji siwiejących włosów, do codziennego menu warto wprowadzić świeże warzywa zielone (np. cukinię, szparagi, brokuły). Wiele składników odżywczych dostarczają również orzechy i nasiona. Regularne picie naparów z pokrzywy, skrzypu polnego czy siemienia lnianego pozwoli dodatkowo zahamaować wypadanie włosów. W celu zapobiegania procesowi siwienia należy ograniczyć również kontakt włosów z promieniami UV, które uszkadzają zawarte w nich melanocyty. Wówczas tempo pojawiania się siwizny będzie mniejsze. Dobrym pomysłem będzie dbanie ponadto o komfort psychiczny, unikanie chronicznego stresu i codzienna relaksacja. W celu opóźnienia siwienia włosów warto również zaopatrzyć się w dobry szampon do siwych włosów. Jak pielęgnować siwe włosy? W pielęgnacji siwych włosów warto zwrócić uwagę na kosmetyki, jakie mają kontakt z naszymi włosami i skórą głowy. Prostą metodą będzie zakup szamponu likwidującego siwe włosy. Na szczególną uwagę zasługują tu zwłaszcza dermokosmetyki, które dbają o osłabione, siwe włosy pozbawione witalności. Niektóre szampony na siwiznę zostały stworzone dla osób, które borykają się dodatkowo z nadmiernym wypadaniem włosów, przerzedzeniami i łysieniem czy podrażnieniami skóry głowy. Szampon na siwiejące włosy – Efekty Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki szampon na siwe włosy wybrać, warto postawić na preparaty 2 w 1, które przywracają włosom naturalny kolor oraz zapobiegają ich wypadaniu. Szampon Dermana Grey posiada specjalną formułę, która przy regularnym stosowaniu pozwala na zachowanie naturalnego koloru włosów. Unikalna molekuła Regen7 dodatkowo spowalnia proces utraty włosów, np. przy łysieniu androgenowym.